Noticias

Otázka: Slyšel jsem, že nemůžu vzít své novorozeně ven měsíc.

Otázka: Slyšel jsem, že nemůžu vzít své novorozeně ven měsíc.

Jsou schované ve tvé tašce. Naskládané poblíž postýlky. Uložené v krabicích pod postelemi. Pro jistotu jich můžete mít dokonce několik schovaných v přihrádce v autě.

Plenky jsou součástí vašeho života, každý den, tak dlouho, že je těžké si představit, že už je nebudete potřebovat. Vypadá to jako den, kdy vaše dítě vejde do koupelny, vyčůrá se nebo vykaká, utře, umyje si ruce a odejde, aniž byste věděli, že je to ještě daleko.

A přesto ten den přichází. A bude to tak nádherné, jako to bylo ve vašich snech. Mezitím je tu velký projekt: nácvik nočníku, nebo abychom použili dospělý výraz, nácvik záchodu. Možná jste připraveni na přechod, ale je to vaše maličkost?

Kdy začít cvičit na nočník

S učením na nočník, stejně jako mluvením, chůzí a spaním přes noc, je načasování každého dítěte jiné. Neexistuje žádný ideální věk, kdy začít cvičit na nočník. Jak poznáte, že je vaše dítě připraveno? Budou projevovat zájem různými způsoby, včetně kladení otázek na toaletu, nočníky a spodní prádlo.

Zda je vaše dítě připraveno nebo ne, závisí na tom, kde se fyzicky a emocionálně nachází. Mnoho dětí projevuje zájem kolem 2 let, zatímco jiným to může být jedno, dokud jim nejsou 2 1/2 nebo 3. Ale tady jsou vždy výjimky. Dívky obvykle projeví zájem dříve než chlapci a rychleji se zorientují.

Není třeba vytahovat sedátko na nočník, jakmile začnou otázky vašeho dítěte. Nejprve si položte několik otázek:

Může si moje dítě sednout na nočník a vstát bez mé pomoci?

Dokážou dodržovat základní pokyny?

Říkají mi, kdy je čas jít?

náklady na candidol

Může moje dítě stáhnout plenky, tréninkové kalhotky nebo spodní prádlo bez mé pomoci?

Mohou ovládat močový měchýř a střevní svaly a udržovat plenku v suchu alespoň 2 hodiny?

Vadí jim, že mají špinavou plenku?

Pokračování

Pokud jste na tyto otázky odpověděli ano, vaše dítě je připraveno. Ale jsi? I když je z dlouhodobého hlediska snazší mít dítě na nočník, vyžaduje to čas, soustředění a spoustu trpělivosti. Možná bude nejlepší počkat, pokud:

Chystáte se mít další dítě

cestujete

Chystáte se přestěhovat

Vaše dítě přechází z postýlky do postele

Vaše dítě je nemocné, zvláště pokud se jedná o průjem

Vaše rodina prochází zmatky, jako je vážná nemoc nebo smrt

Pokud se budete zdržovat, dokud nebudete přesídleni do rutiny, pomůže vám to připravit se na úspěch. Pokud začnete s tréninkem na nočník dříve, než bude vaše dítě připraveno, může tento proces trvat déle, než je potřeba. A nepochybně jste si již všimli, jak tvrdohlavý batolata mohou být.

Tipy na trénink na nočník

Buďte pozitivní nočník model. Když jdete na záchod, využijte to jako příležitost promluvit si s dítětem o tomto procesu. Používejte slova, která vaše dítě může říct, jako čůrání, kakání a nočník.

Pokud plánujete začít dítě na nočníku, dejte ho do koupelny, aby si na něj zvyklo. Udělejte z něj zábavné místo, kde chce vaše dítě sedět, s plenkou nebo bez ní. Nechte je sedět na nočníku, zatímco budete číst nebo nabízet hračku.

Nalaďte se na náznaky. Uvědomte si, jak se vaše dítě chová, když musí čůrat nebo kakat. Hledejte červený obličej a poslouchejte chrochtání. Tak je rychle dostaňte na nočník!

Všímejte si času, kdy během dne čůrají a kakají. Poté zaveďte režim, ve kterém vaše dítě během této doby sedí na nočníku, zejména po jídle nebo po vypití velkého množství tekutin.

Oblečte je do oblečení, které snadno zvládnou sami.

Naučte je správně se utírat zepředu dozadu a umýt si ruce, až skončí. Chlapci se snáze naučí čůrat nejprve vsedě.

Používejte hodně chvály, chvály a další chvály. Motivují slova vaše dítě? Nálepky na grafu? Malé hračky nebo extra pohádky na dobrou noc? Podívejte se na to, co vám vyhovuje, a použijte to k odměňování pozitivních rozhodnutí o nočníku. Váš dobrý přístup se vám bude hodit, zvláště když se stanou „nehody“.

Pokračování

Mít trpělivost při nácviku nočníku

Sezení na nočníku by mělo být touhou, ne nutností. Pokud to vaše dítě nebaví, nenuťte to.

Když si myslíte, že to vaše dítě zvládlo, stávají se nehody. Být frustrovaný je v pořádku, ale netrestejte ani nestyďte své dítě. Nepřiblíží vás to k vašemu cíli. Zhluboka se nadechněte a zaměřte se na to, co vy a vaše dítě můžete příště udělat lépe.

Nedělejte z učení na nočník boj o moc. Čím více budete tlačit, tím více se mohou bránit. Pokud se vaše dítě cítí stresované a úzkostné, může mít neúspěchy. 

Nesrovnávejte své dítě s ostatními dětmi. Někteří rodiče se rádi chlubí, jak snadné učení na nočník v jejich rodině probíhalo. Takže pokud váš soused říká, že jejich děti na nočník cvičily samy, usmějte se a pamatujte, že jediný správný způsob je ten, který funguje pro vás.

Noční a noční nočník

Když je vaše dítě konečně schopno používat toaletu samo, je to milník k oslavě. Ale zůstat v suchu, když spí, je úplně jiná míčová hra. Může trvat měsíce nebo roky, než jejich těla dospějí do té míry, že se vždy probudí, když potřebují jít.

Tak se nenechte zapotit. Nasaďte na jejich matraci ochranný kryt a používejte plenky nebo tréninkové kalhotky během spánku a přes noc, dokud vaše dítě roste. Ale promluvte si se svým lékařem, pokud jsou připraveni začít školu a v noci stále mokvají.

WebMD Medical Reference Hodnotil Hansa D. Bhargava, MD dne 04. srpna 2020

Zdroje

ZDROJE:

Mayo Clinic: "Školení na nočník: Jak dokončit práci."

Johns Hopkins All Children’s Hospital: "Záchod učí vaše dítě."

Dětská nemocnice ve Filadelfii: "WC-školení."

Americká akademie rodinných lékařů: „Výcvik vašeho dítěte na toaletu“.

Nadace Nemours: “Toaletní školení.”

Americká akademie pediatrie: „Emoční problémy a problémy v koupelně“, „Fáze toaletního tréninku: různé dovednosti, různé rozvrhy“, „Noční pomočování“.

V každém čísle Časopis WebMD, žádáme odborníky, aby odpověděli na otázky čtenářů o širokém spektru témat, včetně některých z nejstarších – a nejoblíbenějších – lékařských mýtů. V našem vydání z března-dubna 2011 jsme se zeptali Anne Hansen, MD, MPH, lékařské ředitelky novorozenecké jednotky intenzivní péče v Dětské nemocnici v Bostonu, zda novorozenci mohou či nemohou chodit ven.

Otázka: Slyšel jsem, že nemůžu vzít své novorozeně ven měsíc. Je to pravda?

Myšlenka, že děti musí zůstat v domě několik týdnů po narození, je falešná. Ve skutečnosti, pokud je vaše dítě zdravé, čerstvý vzduch může být pro matku a dítě skvělý, pokud dodržíte několik opatření.

Za prvé, dávejte pozor, abyste své miminko příliš neoblékali ani neoblékali, když odcházíte z domu. Nejlepším řešením je dát si na ně tolik vrstev, kolik máte na sobě, a mít po ruce deku.

Za druhé, chraňte je před přímým slunečním zářením. "Jemná kůže novorozenců se snadno spálí a tento druh raného poškození kůže může zvýšit jejich celoživotní riziko rakoviny kůže," říká Hansen říká. "Udržujte je plně zastíněné oblečením nebo deštníkem."

A za třetí, i když vašemu dítěti nic nebrání v tom, aby onemocnělo, snažte se držet dál od míst, kde víte, že jsou lidé nemocní.

Nejdůležitější však je, aby dítě mělo šťastnou, zdravou a odpočatou maminku, říká Hansen. "Pomoci může přirozené světlo, pohyb a čerstvý vzduch."

WebMD Magazine – funkce Hodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 29. srpna 2015

Zdroje

ZDROJ:

Anne Hansen, MD, MPH, lékařská ředitelka jednotky intenzivní péče pro novorozence, Dětská nemocnice v Bostonu.

Ať už jste zkušená maminka, která již kojila, nebo čerstvá maminka, která kojí poprvé, můžete narazit na řadu běžných problémů.

I když většina ano ne natolik závažné, že vám zabrání kojit, některé mohou způsobit, že kojení bude pro vás i vaše dítě nepříjemnější a méně naplňující.

Dobrá zpráva: Často stačí provést několik drobných úprav v technice nebo stylu, aby se vaše tělo a vaše dítě dokonale sladily. "Kojení by mělo být pro matku i dítě příjemným zážitkem. Pokud tomu tak není, je důležité včas identifikovat problém a provést potřebné změny." říká Pat Sternerová, laktační poradkyně z Mount Sinai Medical Center v New Yorku.

Následují některé z častějších problémů s kojením – a jejich řešení.

Bolavé bradavky

"Mnoho žen zjišťuje, že je bradavky nejen bolí po každém kojení, ale jsou červené a špičaté místo kulatých a hladkých – to vše nasvědčuje tomu, že vaše dítě není správně „přisáté“." říká Sterner.

The "západka" jak tomu odborníci říkají, je způsob, jakým se vaše dítě připojuje k vašemu prsu. Když to uděláte správně, vaše dítě otevře ústa velmi široce a nasaje velké množství prsní tkáně. To znamená, že vaše bradavka končí v zadní části úst vašeho dítěte, kde se setkává tvrdé a měkké patro.

"Když bradavka sedí daleko v prohlubni, není co štípnout, takže by to nemělo způsobovat bolestivost bradavek." Sterner říká WebMD.

Pokud však bude vaše bradavka sedět před ústy vašeho dítěte, ucítíte štípnutí pokaždé, když se jazyk dítěte zvedne – a dítě to nebude mít lehké s krmením.

Řešením, říká Sterner, je vložit prst do koutku úst vašeho dítěte, abyste zlomili západku, jakmile ucítíte bolest – a pak se pokusit přisát znovu. V ideálním případě by vaše dítě mělo vzít do úst alespoň jeden palec dvorce.

Odborníci říkají, že můžete dále zmírnit bolest tím, že se vyhnete použití mýdla na prsa, které může vysušovat a dráždit. Místo toho omyjte čistou vodou. Možná budete chtít po kojení nechat trochu mléka na prsu zaschnout, což může pomoci snížit zánět a bolestivost.

Aby bradavky zůstaly měkké a pružné, vyzkoušejte některý z krémů na bázi lanolinu speciálně na záněty bradavek, jako je Lansinoh, Belli Cosmetics Pure Comfort Nursing Cream nebo PureLan 100 Nipple Cream od Medela.

Pokračování

Infekce nebo bolestivé bulky

I když je vaše dítě správně přisáté, může se u vás objevit bolavé nebo citlivé místo v prsu nebo dokonce bolestivá bulka. Odbornice na laktaci Carol Huotari říká, že to obvykle vyplývá z ucpaného mlékovodu nebo začátku infekce známé jako mastitida.

"Oba problémy lze snadno vyřešit a nemusíte mezitím přestat kojit. Je naprosto bezpečné pokračovat, i když je přítomna infekce," říká Huotari, manažer Informačního centra o kojení v La Leche League International v Schaumbergu, Illinois.

Pokud je bolest způsobena ucpaným mlékovodem, odborníci z La Leche říkají, že byste měli na prsa přikládat vlhké nebo suché tepelné obklady po dobu 10 minut, třikrát denně. Také si masírujte prsa v teplé sprše. Když se potrubí odpojí, můžete odsát trochu mléka, což pomáhá zmírnit bolest. Pokračování v krmení na tomto prsu je důležité, protože kojení pomáhá dále otevřít mlékovody, říká Huotari.

I když včasná léčba obvykle zabrání infekci ucpaného potrubí, není tomu vždy tak. Takže pokud máte bolest a citlivost a také zjistíte, že jste unavení, máte horečku a máte nějaké příznaky podobné chřipce, můžete mít infekci prsu.

Normálně, říká Huotari, stejná metoda, která se používá k léčbě ucpaných kanálků, funguje na infekci – tepelné zábaly spolu s klidem na lůžku. Pokud však vaše horečka neustoupí do 24 hodin, možná budete potřebovat antibiotika k zastavení infekce. Zavolejte svému lékaři. Mezitím odborníci říkají, že nepřestávejte kojit.

"I když se může zdát neintuitivní kojit, když máte infekci, protože mateřské mléko obsahuje tak vysokou hladinu protilátek, vaše dítě je v bezpečí," říká Huotari.

Kvasinkové infekce nebo drozd

Kvasinková infekce je méně znepokojující, ale stále nepříjemný stav na povrchu kůže prsu. Tento problém se může rozvinout i po týdnech nebo měsících úspěšného ošetřování. Viníkem je drozd, forma kvasinkové infekce, které se daří na mléce. Tato infekce pravděpodobně ovlivní vás i vaše dítě.

Pokračování

Mezi známky drozdů patří červená nebo růžová lesklá kůže, která obvykle svědí a může se odlupovat nebo loupat, říká pediatrička Audrey Naylor, MD. Chcete-li zjistit, zda je vaše dítě infikováno, hledejte bílé skvrny na vnitřní straně tváří nebo někdy přetrvávající vyrážku plenky.

Můžete také zjistit, že máte příznaky vaginální kvasinkové infekce – hrudkovitý bílý výtok a extrémní svědění.

Pokud máte kvasinkovou infekci prsu, Naylor říká, že nemusíte přestat kojit. Ale vy a vaše dítě potřebujete léčbu.

"Navštivte svého lékaře a nechte si od něj doporučit léčbu. Nesnažte se kupovat drogerii a léčit infekci sami," říká Naylor. Zatímco některé produkty jsou bezpečné při kojení, jiné nikoli. Pouze váš lékař bude s jistotou vědět, co je pro vás a vaše dítě správné.

Narostlá prsa

Překrvení je normální a může se vyvinout, když vaše mléko začne zaplavovat vaše prsa, obvykle mezi druhým a šestým dnem poté, co začnete své dítě kojit.

"Jakmile mléko začne přicházet do kanálků, dochází také k zaplavení lymfatické tekutiny a krve, což způsobí otoky tkáně v prsu," říká Sterner.

Protože tato oteklá tkáň tlačí dolů na mlékovody, mohou se kanálky někdy sevřít. Když se mléko nemůže odsát, hromadí se uvnitř prsu a dochází k překrvení.

Sterner říká, že nejlepším řešením je umístit studené zábaly na prsa spolu s čistými omytými listy zelí. Nechte je na pokožce asi 20 minut. Oba mohou pomoci snížit otok a umožnit otevření kanálků.

"Těsně předtím, než budete připraveni kojit, si přiložte na bradavky na několik minut teplý zábal – to také pomůže „snížit“ [tok mléka] a může podpořit krmení," říká Sterner.

Sprchy jsou ne doporučuje se, když máte nalitá prsa, varuje Sterner. Teplá, bušící voda může rozšířit krevní cévy, zvýšit otoky a překrvení prsou.

"Nejdůležitější je pokračovat v kojení," Huotari říká WebMD. "Čím více mléka je odsáto, tím menší je šance na nasycení."

Pokračování

Zdroje pro kojící matky

Kojící matky jsou často překvapeny, když zjistí, jak málo ví jejich porodník nebo pediatr o problémech s kojením. Laktační poradkyně Katy Lebbing, IBCLC, říká, že ještě v polovině 90. let 20. století bylo plných 50 % lékařských fakult promující lékaři bez jediného dne školení o kojení.

V jedné studii publikované v American Journal of Preventative Medicine, Porodnický personál kalifornské nemocnice odpověděl správně na pouhých 53 % otázek v jednoduchém 15minutovém kvízu o kojení. Pouze 14 % lékařů uvedlo, že jsou si jistí svými znalostmi v této oblasti.

Pokud máte otázky týkající se jakéhokoli aspektu kojení, včetně zdravotních problémů týkajících se zdraví prsou, často dostanete správné odpovědi nejrychleji kontaktováním laktační poradkyně.

V nemocnici, kde jste své dítě porodili, bude obvykle zaměstnán alespoň jedna laktační poradkyně. Tato poradkyně vás dokonce mohla navštívit krátce po porodu, aby vám pomohla začít kojit.